Annonce:

Verdens største fragtfly kommer til Danmark i næste uge

Der har længe været rygter om at “Mriya” ville komme til Billund. Nu begynder det at se ud til at det bliver til noget i næste uge.

Der er tale om verdens største fragtfly af typen Antonov AN-225. Vi er næsten blevet vant til at se “lillebroren” Antonov AN-124 i Billund Lufthavn, men Antonov AN-225 er meget større – og kendetegnet er at flyet har i alt 6 motorer – 3 på hver vinge.

Lige nu er planerne for ankomst og afgang følgende:
ADB3120 – Ankomst den 4/2 klokken 23.30
ADB3120 – Afgang den 5/2 klokken 14.00

InsideFlyer har fået rygterne bekræftet fra flere kilder i og omkring Billund Lufthavn.

Her er en af de seks Antonov AN-124 ankomster arrangeret SPEDMAN GLOBAL LOGISTICS A/S. Foto: Billund Lufthavn
Her er en af de seks Antonov AN-124 ankomster arrangeret SPEDMAN GLOBAL LOGISTICS A/S. Foto: Billund Lufthavn
Redaktionen
Redaktionen
Mandesiden er et dansk onlinemedie, der siden 2012 har dækket nyheder om sport, gadgets, film, serier, biler og aktuelle trends fra Danmark og udlandet.

Redaktionen arbejder med daglig research og kildekritik og formidler historierne i et klart og let tilgængeligt sprog. Indholdet bygger på mere end ti års erfaring i mediebranchen og prioriterer aktualitet og troværdighed.

E-mail: info@mandesiden.dk

Har du læst?

Annonce:

Læs mere her

Annonce: Rabat på Early Bird billetter til Auto Show

HAR DU LÆST?

Annonce:
Annonce: