Annonce:

Bliv medejer af Nimbus: Udsteder aktier for 10 millioner kroner

Dansk kvalitet på to hjul: Nimbus søger 10 millioner til produktion af e-cykler og e-motorcykler

Når snakken falder på ikoniske danske brands, er Nimbus et navn, der vækker respekt. Nu er virksomheden klar til at skrive næste kapitel i sin historie ved at lancere en ny aktieemission på 10 millioner kroner.

Målet? At sikre, at deres danskproducerede e-cykler og kommende e-motorcykel kan indtage vejene.

Nimbus er dansk produktion fra A til Z

Nimbus har allerede taget de første store skridt. Den 5. december blev de første danskproducerede e-cykler afhentet af glade kunder ved en reception i Thisted.

Bag produktionen står fire lokale samarbejdspartnere, der sammen med Nimbus sikrer, at cyklerne er 100% danske – fra design i Aarhus og udvikling i Gram til produktion i Thisted.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

– Det er dyrere at producere i Danmark, men vi holder fast, fordi dansk kvalitet og design betyder noget, siger Claus Støvlbæk Clausen, grundlægger og direktør hos Nimbus Motorcycles.

Troen på det danske projekt

Siden 2020 har 1.225 danske investorer allerede købt aktier for 11,5 millioner kroner. Nu er det sidste chance for at blive en del af eventyret, da den femte aktieemission bliver den sidste i denne omgang.

– Vores projekt er drevet af danske investorer, der tror på idéen om en elektrisk Nimbus-motorcykel. De første købte aktier på baggrund af en skitse på en serviet. I dag har vi en e-cykel på gaden og en e-motorcykel på tegnebrættet, siger Claus Støvlbæk Clausen.

Dansk design – et bevidst valg

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Mens importen af elcykler til Danmark er eksploderet, vælger Nimbus en anden vej. De holder produktionen på dansk jord – en beslutning, der koster omkring 20% mere, men som er essentiel for virksomhedens værdier.

– Vi kunne have fundet investorer i udlandet, men vi vil være danskejede og holde vores designtradition herhjemme. Når produktionen flytter ud, følger beslutningerne med, og hvad ved en tysker eller kineser om dansk designkultur? spørger Claus Støvlbæk Clausen.

Fremtiden ruller tættere på

Med en forventning om at være i driftsoverskud allerede i 2026, er der lagt ambitiøse planer. Vil du være med til at skrive dansk industrihistorie og investere i fremtidens eltransport?

Læs mere på nimbus-motorcycles.com og bliv en del af rejsen mod en grønnere fremtid – på to hjul.

Bliv medejer af Nimbus: Udsteder aktier for 10 millioner kroner
Credit: Nimbus
Redaktøren
Redaktøren
Mandesiden blev startet i 2012 med en enkel idé: At samle nyheder, viden og underholdning ét sted for danske mænd. Siden da er mediet vokset til en fast del af det danske digitale mediebillede med dækning af alt fra erhverv og investeringer til sport, film, biler, ure og kultur.

Indholdet produceres af en redaktion med mange års erfaring i digital journalistik. Artiklerne baseres på research, troværdige kilder og en klar redaktionel vurdering af, hvad der er relevant her og nu. Målet er at give læserne mere end overskrifter – også når historierne er lette og underholdende.

Mandesiden begyndte på Facebook og opbyggede hurtigt en stor følgerskare. I dag er mediet til stede på både hjemmeside og sociale medier og når samlet knap 100.000 følgere.

Mandesiden er gratis, opdateres dagligt og har siden starten haft fokus på én ting: At levere indhold, der er værd at bruge tid på.

Har du læst?

Annonce:

Læs mere her

Annonce: Rabat på Early Bird billetter til Auto Show

HAR DU LÆST?

Annonce:
Annonce: