Annonce:

Urforhandler dømt for svindel med 38 millioner kroner – skal seks år i fængsel

Anthony Farrer narrede kunder for millioner i pyramide-lignende svindel med luksusure.

Den tidligere ejer af The Timepiece Gentleman, Anthony Farrer, er blevet idømt 70 måneders fængsel for svindel i millionklassen.

Den 36-årige luksus-urforhandler erkendte sig skyldig i oktober 2024 og er nu blevet dømt.

Mellem november 2022 og november 2023 brugte Farrer en række ulovlige metoder til at snyde kunder. Han solgte deres eksklusive ure fra mærker som Rolex, Richard Mille og Patek Philippe, men beholdt selv pengene.

Samlet set svindlede han for 38 millioner kroner. Derudover brugte han kunders ure som sikkerhed for personlige lån – uden deres samtykke.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Når kunder spurgte til deres ure, løj han ofte og påstod, at salget endnu ikke var gennemført.

Men hans svindel stoppede ikke der. Farrer tog også imod betalinger fra kunder, der ønskede at købe ure, men brugte pengene på sin vilde livsstil.

Han ejede luksusbiler og eksklusive ejendomme, mens han sendte falske varer til kunder for at dække over sit svindelnummer.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

På den måde skabte han en pyramide-lignende ordning, hvor han betalte nogle kunder med penge fra andre.

Den amerikanske anklager Joseph T. McNally udtalte:
“Denne mand stjal millioner fra kunder, der stolede på ham, og brugte pengene til at finansiere sin luksuriøse livsstil.”

Farrer har siddet varetægtsfængslet siden sin anholdelse i november 2023.

Redaktøren
Redaktøren
Mandesiden blev startet i 2012 med en enkel idé: At samle nyheder, viden og underholdning ét sted for danske mænd. Siden da er mediet vokset til en fast del af det danske digitale mediebillede med dækning af alt fra erhverv og investeringer til sport, film, biler, ure og kultur.

Indholdet produceres af en redaktion med mange års erfaring i digital journalistik. Artiklerne baseres på research, troværdige kilder og en klar redaktionel vurdering af, hvad der er relevant her og nu. Målet er at give læserne mere end overskrifter – også når historierne er lette og underholdende.

Mandesiden begyndte på Facebook og opbyggede hurtigt en stor følgerskare. I dag er mediet til stede på både hjemmeside og sociale medier og når samlet knap 100.000 følgere.

Mandesiden er gratis, opdateres dagligt og har siden starten haft fokus på én ting: At levere indhold, der er værd at bruge tid på.

Har du læst?

Annonce:

Læs mere her

Annonce: Rabat på Early Bird billetter til Auto Show

HAR DU LÆST?

Annonce:
Annonce: