Den unge Selena Gomez er topscoren, når det kommer til følgere på Instagram i 2017. Faktisk har hun rundet 130 millioner følgere i år. Men hun er skabt forfulgt.

Instagram har 800 millioner brugere på verdensplan og den unge Selena Gomez har altså fat i 130 millioner. Det er altså mere end hver ottende af os, der følger den kendte celebrity. Men hun er ikke den eneste, der har godt fat i Instagram-brugerne, også Cristiano Ronaldo (@cristiano), Ariana Grande (@arianagrande), Beyoncé (@beyonce),
Kim Kardashian West (@kimkardashian) og Taylor Swif  (@taylorswift) har alle over 100 millioner følgere.

LÆS OGSÅ: Pernille Blume har 81.900 Instagram-følgere: Derfor skal du også følge hende

Her kan du se et par eksempler på, hvorfor så mange vil følge den unge Gomez:

Wolves ?

Et opslag delt af Selena Gomez (@selenagomez) den

Officially a part of the fam @puma #pumapartner

Et opslag delt af Selena Gomez (@selenagomez) den

@instylemagazine

Et opslag delt af Selena Gomez (@selenagomez) den

Et opslag delt af Selena Gomez (@selenagomez) den

Et opslag delt af Selena Gomez (@selenagomez) den

@colinseyes thank you for being apart of this phase can’t wait for the next

Et opslag delt af Selena Gomez (@selenagomez) den

Et opslag delt af Selena Gomez (@selenagomez) den

Et opslag delt af Selena Gomez (@selenagomez) den

De 10 kendte der har fleste følgere på Instagram:

Selena Gomez (@selenagomez) – 130M+ følgere
Cristiano Ronaldo (@cristiano) – 116M+ følgere
Ariana Grande (@arianagrande) – 115M+ følgere
Beyoncé (@beyonce) – 108M+ følgere
Kim Kardashian West (@kimkardashian) – 104.9M+ følgere
Taylor Swift (@taylorswift) – 104M+ følgere
Kylie Jenner (@kyliejenner) – 99.5M+ følgere
Dwayne Johnson (@therock) – 96M+ følgere
Justin Bieber (@justinbieber) – 93.9M+ følgere
Kendall Jenner (@kendalljenner) – 84.8M+ følgere



Kilde: highsnobiety