Annonce:

Trump vil genindføre plastiksugerør med ny præsidentordre

Donald Trump har igen kastet sig ind i kampen mod papir­sugerør.

I et opslag på Truth Social fredag annoncerede præsident Donald Trump, at han i næste uge vil underskrive en præsidentordre, der ophæver, hvad han kalder den “ridiculous Biden push for Paper Straws, which don’t work. BACK TO PLASTIC!”

Trump har længe ført krig mod papir­sugerør

Trump har i flere år kritiseret papir­sugerør og promoveret plastik­alternativer. Allerede under hans præsidentkampagne i 2019 solgte han sine egne “recyclable Trump Straws”, med slogans som “Make Straws Great Again!” og “Liberal paper straws don’t work.”

Stråene blev markedsført som et konservativt modsvar til Demokraternes miljøpolitik.

Biden ville fjerne plastiksugerør inden 2027

Striden om sugerør er en del af en bredere debat om engangsplastik i USA. Bidens administration har arbejdet for at reducere plastikforurening og planlagde ifølge Politico at eliminere plastiksugerør fra den føderale regering inden 2027.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Engangsplastik er i stigende grad blevet forbudt i flere delstater på grund af mistanke om skadelige miljøeffekter.

Hvilket vi også kender til herhjemme, hvor plastiksugerør også er blevet forbudt. Til stor irritation for mange.

Kan påvirke delstatslove

Hvis Trump gennemfører sin præsidentordre, kan det påvirke eksisterende love i flere demokratisk ledede stater, herunder Californien, New York, Oregon og Colorado, hvor plastiksugerør allerede er forbudt eller stærkt reguleret.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Ifølge Fox News kan det betyde en direkte udfordring af delstatslige restriktioner og føre til en juridisk kamp mellem føderale og lokale myndigheder.

Mens miljøforkæmpere argumenterer for, at plastiksugerør bidrager til forurening og skader havdyr, mener Trumps støtter, at det er endnu et eksempel på unødvendig regeringsindblanding i dagligdagen.

Hvad mener du?

Redaktøren
Redaktøren
Mandesiden blev startet i 2012 med en enkel idé: At samle nyheder, viden og underholdning ét sted for danske mænd. Siden da er mediet vokset til en fast del af det danske digitale mediebillede med dækning af alt fra erhverv og investeringer til sport, film, biler, ure og kultur.

Indholdet produceres af en redaktion med mange års erfaring i digital journalistik. Artiklerne baseres på research, troværdige kilder og en klar redaktionel vurdering af, hvad der er relevant her og nu. Målet er at give læserne mere end overskrifter – også når historierne er lette og underholdende.

Mandesiden begyndte på Facebook og opbyggede hurtigt en stor følgerskare. I dag er mediet til stede på både hjemmeside og sociale medier og når samlet knap 100.000 følgere.

Mandesiden er gratis, opdateres dagligt og har siden starten haft fokus på én ting: At levere indhold, der er værd at bruge tid på.

Har du læst?

Annonce:

Læs mere her

Annonce: Rabat på Early Bird billetter til Auto Show

HAR DU LÆST?

Annonce:
Annonce: