Annonce:

SpaceX gør det umulige – fanger raket midt i luften

SpaceX har netop skrevet historie ved at fange raketboosteren fra sit Starship i luften for første gang nogensinde, hvilket kan revolutionere rumfartsteknologi.

SpaceX har gjort det igen. For første gang i historien er det lykkedes at fange en raketbooster midt i luften.

Med præcise manøvrer og deres avancerede “Mechazilla” arme kunne SpaceX sikre, at boosteren blev fanget uden at ramme jorden efter opsendelse. Begivenheden fandt sted under den femte testflyvning fra deres Starbase-facilitet i Texas.

Den 232 fod høje Super Heavy booster er en vigtig del af SpaceX’s planer om at gøre raketaffyringer langt mere bæredygtige og omkostningseffektive.

Ved at kunne genbruge raketterne på denne måde reduceres affaldet, og det bringer os tættere på billigere rumrejser.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Elon Musk og hans team hos SpaceX arbejder målrettet på at gøre rumfart mere tilgængelig. De ser denne fangst som en vigtig skridt mod hurtigere, hyppigere og billigere opsendelser.

“Mechazilla” systemet, som er navnet på de store robotarme, der greb raketten, er en væsentlig del af SpaceX’s strategi for at gøre raketterne genanvendelige på nye måder. Teknologien kan spare millioner i affyringer og gør samtidig missioner til Mars og længere ud i rummet mere realistiske.

Med denne succes står SpaceX stærkt i konkurrencen om fremtidens rumfart, hvor rejsen ud over atmosfæren kan blive langt mere hyppig.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

For den almindelige mand er det et kig ind i fremtiden. Måske vil rumrejser ikke længere kun være forbeholdt astronauter, men også noget vi almindelige mennesker kan se frem til.

Redaktøren
Redaktøren
Mandesiden blev startet i 2012 med en enkel idé: At samle nyheder, viden og underholdning ét sted for danske mænd. Siden da er mediet vokset til en fast del af det danske digitale mediebillede med dækning af alt fra erhverv og investeringer til sport, film, biler, ure og kultur.

Indholdet produceres af en redaktion med mange års erfaring i digital journalistik. Artiklerne baseres på research, troværdige kilder og en klar redaktionel vurdering af, hvad der er relevant her og nu. Målet er at give læserne mere end overskrifter – også når historierne er lette og underholdende.

Mandesiden begyndte på Facebook og opbyggede hurtigt en stor følgerskare. I dag er mediet til stede på både hjemmeside og sociale medier og når samlet knap 100.000 følgere.

Mandesiden er gratis, opdateres dagligt og har siden starten haft fokus på én ting: At levere indhold, der er værd at bruge tid på.

Har du læst?

Annonce:

Læs mere her

Annonce: Rabat på Early Bird billetter til Auto Show

HAR DU LÆST?

Annonce:
Annonce: