Annonce:

De tror vejret styres af staten – og vil sabotere

Gruppe mener, at amerikanske vejrradarer er “vejrvåben” og opfordrer til sabotage af anlæg landet over.

En gruppe amerikanske konspirationsteoretikere har ifølge flere medier udset sig vejrradarer som mål for sabotage.

Gruppen, der kalder sig Veterans on Patrol, anklager radarerne for at være skjulte “vejrvåben” brugt til at kontrollere vejret og skade befolkningen.

Ifølge dokumenter fra NOAA, USA’s nationale vejrmyndighed, opfordres gruppens medlemmer til at udføre “penetration drills” mod radarstationer.

Formålet er ifølge interne Telegram-opslag at finde svagheder og “stoppe vejrvåbnene”. Gruppen påstår blandt andet, at radarerne “forgifter luften”.

FBI og CNN involveret i efterforskningen

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Truslerne har fået NOAA til at udsende advarsler til ansatte. Myndigheden har også anmodet om, at personalet udviser ekstra forsigtighed ved besøg på radarstationer. CNN rapporterer, at sagen er sendt videre til FBI.

NEXRAD-radarerne, som gruppen vil sabotere, bruges af både National Weather Service, FAA og det amerikanske luftvåben. De har været i brug siden 1990’erne og spiller en central rolle i overvågning af nedbør, vind og farligt vejr.

Hvis netværket saboteres, kan det ifølge eksperter få alvorlige konsekvenser for vejrmeldinger og katastrofeberedskab. Organisationen Southern Poverty Law Center har nu klassificeret Veterans on Patrol som en anti-regeringsmilits.

Vejrsabotage og misinformation spredes online

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Sagen illustrerer, hvordan misinformation kan føre til konkrete handlinger mod infrastruktur. Ifølge eksperter i ekstremisme bruger mange af grupperne sociale medier og lukkede kanaler som Telegram til at organisere sig.

Tidligere har lignende grupper rettet angreb mod mobilmaster, elnet og vandforsyning under påstande om statsstyring og kontrol.

Redaktionen
Redaktionen
Mandesiden er et dansk onlinemedie, der siden 2012 har dækket nyheder om sport, gadgets, film, serier, biler og aktuelle trends fra Danmark og udlandet.

Redaktionen arbejder med daglig research og kildekritik og formidler historierne i et klart og let tilgængeligt sprog. Indholdet bygger på mere end ti års erfaring i mediebranchen og prioriterer aktualitet og troværdighed.

E-mail: info@mandesiden.dk

Har du læst?

Annonce:

Læs mere her

Annonce: Rabat på Early Bird billetter til Auto Show

HAR DU LÆST?

Annonce:
Annonce: