Annonce:

Analyse: Klima-relaterede dødsfald er faldet markant gennem det sidste århundrede

Data viser en 97% reduktion i dødsfald fra klimakatastrofer, fortæller Bjørn Lomborg.

Antallet af dødsfald forårsaget af klima-relaterede naturkatastrofer som oversvømmelser, tørke, storme og skovbrande er faldet dramatisk i løbet af det sidste århundrede.

Ifølge den kendte forsker Bjørn Lomborg er dødeligheden fra disse katastrofer faldet med mere end 97% siden 1920’erne.

I 1920’erne døde gennemsnitligt 485.000 mennesker om året på grund af klimarelaterede naturkatastrofer. I perioden 2010-2019 var gennemsnittet reduceret til 10.973 døde pr. år – en reduktion på 97,7%.

Fra 2020-2023 har det årlige gennemsnit ligget på 12.270, svarende til et fald på 97,5% sammenlignet med 1920’erne.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

En af de mest dødelige klimakatastrofer i nyere tid var dambruddet i Libyen i september 2023, hvor stormen Daniel resulterede i 4.300 bekræftede døde og 8.500 savnede.

Alligevel understøtter de samlede data den historiske tendens til færre dødsfald.

Lomborgs analyse er baseret på data fra den internationale katastrofedatabase (International Disaster Database), som overvåger og registrerer naturkatastrofer globalt.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Roger Pielke, en af de førende eksperter i katastrofestatistik, har estimeret, at dødsfald fra klimakatastrofer i 1870’erne var omtrent ti gange højere end i 1920’erne.

Der er dog visse metodologiske udfordringer i registreringen af dødsfald. Blandt andet har databasen en skæv rapportering af hede- og kuldedødsfald, hvor varme-relaterede dødsfald oftere rapporteres, mens kulderelaterede dødsfald stort set ignoreres.

Faktisk viser forskning, at kuldedødsfald globalt set overstiger hededødsfald med en faktor 9:1.

Den drastiske reduktion i dødsfald skyldes ikke et fald i ekstreme vejrbegivenheder, men derimod samfundets øgede evne til at håndtere dem. Økonomisk udvikling, forbedret infrastruktur, bedre varslingssystemer og øget modstandsdygtighed har resulteret i færre livstab.

For eksempel døde 1,2 millioner mennesker i 1921 på grund af en langvarig hedebølge i Eurasien, der førte til sult. Sammenlignet hermed døde 12.270 mennesker i 2023 af klimarelaterede katastrofer på verdensplan – en dramatisk reduktion i risiko.

Mens de fleste medier ofte rapporterer om stigende antal naturkatastrofer, skyldes dette hovedsageligt bedre registrering og lavere tærskler for rapportering, mener Lomborg.

Det totale antal dødsfald er dog faldet markant, hvilket understøtter Lomborgs påstand om, at mennesker i dag er langt bedre beskyttet mod klima-relaterede katastrofer end tidligere.

Klimaforandringer er stadig en udfordring, der kræver intelligente løsninger, men overdreven frygt skabt af skævvredet mediedækning gavner ikke den rationelle debat.

Videnskabelige data peger på, at samfundets udvikling har overgået klimatruslens dødelige konsekvenser, mener Lomborg.

Redaktøren
Redaktøren
Mandesiden blev startet i 2012 med en enkel idé: At samle nyheder, viden og underholdning ét sted for danske mænd. Siden da er mediet vokset til en fast del af det danske digitale mediebillede med dækning af alt fra erhverv og investeringer til sport, film, biler, ure og kultur.

Indholdet produceres af en redaktion med mange års erfaring i digital journalistik. Artiklerne baseres på research, troværdige kilder og en klar redaktionel vurdering af, hvad der er relevant her og nu. Målet er at give læserne mere end overskrifter – også når historierne er lette og underholdende.

Mandesiden begyndte på Facebook og opbyggede hurtigt en stor følgerskare. I dag er mediet til stede på både hjemmeside og sociale medier og når samlet knap 100.000 følgere.

Mandesiden er gratis, opdateres dagligt og har siden starten haft fokus på én ting: At levere indhold, der er værd at bruge tid på.

Har du læst?

Annonce:

Læs mere her

Annonce:

HAR DU LÆST?

Annonce:

Følg Mandesiden

74,000FansLike
19,800FølgereFølg
Annonce: Rabat på Early Bird billetter til Auto Show