Annonce:

100.000 æg stjålet i spektakulært tyveri

Flere amerikanske supermarkeder kæmper med tomme hylder, og restauranter hæver priserne på morgenmad. Prisen på æg er steget voldsomt, og det har nu ført til et af de mest bemærkelsesværdige tyverier i nyere tid.

Tyvene slap afsted med over 100.000 æg

Politiet i Pennsylvania efterforsker lige nu et spektakulært tyveri, hvor over 100.000 æg – til en værdi af 40.000 dollars – blev stjålet fra en lastbil.

Tyveriet fandt sted ved købmanden Pete & Gerry’s Organics i byen Greencastle den 1. februar.

Gerningsmændene brød ind i lastbilen, tømte den og forsvandt uden at efterlade sig spor.

Politiet mistænker, at æggene enten er solgt videre til restauranter eller sortbørshandlere, der drager fordel af de eksploderende priser.

Ægpriser stiger kraftigt

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Fugleinfluenza har ramt USA siden 2022 og skabt store problemer for landets æggeproduktion.

Tyve stjæler 100.000 æg i spektakulært tyveri
Foto: Pexels

Ifølge landbrugsministeriet er prisen på æg steget med over 65 procent det seneste år, og eksperter forudser en yderligere stigning på 20 procent i 2025.

LÆS OGSÅ: Premier league vil forbyde hånende jubelscener

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Supermarkeder kæmper med at holde hylderne fyldt, og kunder oplever stigende priser uge for uge.

I december 2023 kostede en karton æg 2,51 dollars, men blot et år senere var prisen steget til 4,15 dollars.

Restauranter hæver priserne

Flere restaurantkæder har allerede indført ekstra gebyrer på æg. Waffle House har annonceret, at kunder nu skal betale 50 cent ekstra pr. æg.

Kæden kalder det en “midlertidig afgift” på grund af de stigende produktionsomkostninger.

Mange frygter dog, at gebyret kan blive permanent, hvis priserne fortsætter med at stige.

Frygt for flere tyverier

Tyveriet i Pennsylvania har sat gang i en større debat om madpriser og kriminalitet. Når basisvarer bliver så dyre, kan det øge risikoen for organiseret tyveri.

Fugleinfluenzaen har ikke kun ramt høns. Udbrud er også konstateret hos kvæg og vilde dyr. Myndighederne understreger dog, at smitte blandt mennesker er sjælden.

Hvis priserne fortsætter med at stige, kan æg snart blive en af de mest værdifulde fødevarer i USA.

Medieredaktionen
Medieredaktionen
Mandesiden er et etableret dansk onlinemedie, grundlagt i 2012, med fokus på nyheder, samfund, erhverv, investeringer, sport, film, biler, ure og populærkultur. Mediet henvender sig primært til mænd, men dækker emner med bred relevans og offentlig interesse.

Redaktionens arbejde bygger på journalistisk erfaring, kildearbejde og løbende vurdering af aktualitet og relevans. Artikler udvælges og produceres med fokus på kontekst, præcision og troværdighed, så læserne får et solidt overblik frem for overfladiske overskrifter.

Mandesiden har siden begyndelsen udviklet sig fra socialt medie til et selvstændigt digitalt nyheds- og underholdningsmedie. I dag følges Mandesiden af knap 100.000 brugere på sociale medier og besøges dagligt af en fast læserskare.

Alt indhold publiceres gratis og opdateres løbende. Ambitionen er at levere journalistik, der er til at stole på – også når den er underholdende.

Har du læst?

Annonce:

Læs mere her

Annonce: Rabat på Early Bird billetter til Auto Show

HAR DU LÆST?

Annonce:
Annonce: